Žurnālistu darbā izmantojamās lietas

Žurnālistu darbā izmantojamās lietas

Žurnālistu darbs ir spraigs, interesants un radošs, tas prasa būt nepārtrauktā kustībā. Turklāt, ja žurnālists vēlas, lai viņu uzskatītu par profesionāli, ir nepieciešams sekot ētikas kodeksam, kas aizliedz uzspiest sabiedrības savu viedokli, un tieši pretēji – piedāvāt daudzpusīgu skatījumu uz kādu no situācijām, par kuru tas raksta. Dīvainā kārtā, bieži vien tieši to žurnālisti aizmirst. Taču ne par to ir šis stāsts. Jautājums – kuras ir tās lietas, kuras žurnālisti izmanto savā darbā mūsdienās?

Galvenais žurnālistu darba palīgs – dators

noutbuksIr pilnīgi skaidrs, ka mūsdienu digitālo un citu tehnoloģiju laikmetā žurnālista galvenais darba rīks bez paša smadzenēm ir dators. Neviens vairs neraksta savus rakstus uz rakstāmmašīnas vai kādā citā nepiemērotā ierīcē. Viss tiek radīts, pateicoties stacionārajam datoram, klēpjdatoram, planšetei vai reizēm telefonam, taču būtība ir viena – teksts tiek rakstīts tā, lai to var nosūtīt vai nodot tālāk maketētājam, kurš šo materiālu tad savā programmā saliek kopā.

Protams, dators nozīmē arī labiekārtotu vidi un internetu vai citu informācijas pārnēsāšanas ierīci, taču pamatā tas ir un paliek internets. Turklāt internetu var izmantot arī, lai padziļinātāk pētītu kādu informāciju, kas žurnālistu darbā ir svarīgi.

Lielākais palīgs – viedtālrunis

veidtalrunisSvarīgas papildu ierīces, kuras izmanto žurnālisti savā darbā, ir diktofons, fotoaparāts, video kamera, bet mūsdienās to visu apvieno arī viedtālrunis – jo jaunāka tehnoloģija, jo lielāka iespējamība, ka kvalitāte būt augstāka. Šķiet, mobilais telefons mūsdienās aizstāj ļoti daudz tādu ierīču, kuras žurnālisti izmantojuši pirms tam teju vairākus gadu desmitus, taču vienlaikus tas var būt par apdraudējumu – būt atkarīgam no vienas ierīces, kas var tevi nepiemērotā brīdī pievilt.

Un tomēr, viedtālruņa loma žurnālista darbā ir būtiska, jo īpaši, ja žurnālists strādā laikrakstā. Televīzijas darbiniekiem videokameras, mikrofonus droši vien vēl labu laiku nekas nespēs aizstāt.

 

Mobilitātei būtiska ir automašīna

automašīnaJau teicu, ka žurnālists ir tāds profesionālis, kuram teju pirmajam ir jānonāk vietā, kur notiek kāds notikums. Ir tikai loģiski, ja šādām vajadzībām darbavieta nodrošina darba automašīnu. Žurnālists var ierasties darbā kā vēlas, ar velosipēdu, sabiedrisko transportu vai kājām, taču tikt uz degpunktiem tam noteikti palīdzēs automašīna. Turklāt ir svarīgi, lai automašīnai būtu atbilstošas vasaras vai ziemas riepas, jo neviens žurnālists negrib kļūt par notikumu tā vietā, lai nokļūtu līdz vietai, kur notikumus rada citi.

 

 

Bez sīkumiem neiztikt

Lai arī mēs esam dažādu tehnoloģiju laikmetā, joprojām svarīgu lomu žurnālistu darbā spēlē vecais labais bloknotiņš un pildspalva. Ātri piekricelēt faktus, idejas, domas žurnālistu darbā ir svarīgi, lai viņu raksts taptu pēc iespējas patiesāks un daudzpusīgāks.

Tā kā žurnālistu darbs ir radošs, tad ir skaidrs, ka ik pa laikam pat tad, ja ir savākti visi nepieciešamie fakti, var pazust mūza. Tādā gadījumā droši vien noderēs neliela pauze, atpūta, kāds našķis vai jebkas, kas uzlādē, lai atkal var ķerties pie darba un radīt nākamos šedevrus.

FacebookTwitterGoogle+Share

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Choose a Rating